Як робити бізнес у непередбачуваному середовищі і не збожеволіти


Чи стежите ви за рівнем мастила в автомобілі? Чи цікавитесь якістю палива на заправках? Звісно ж так, адже увага до того, що відбувається в автомобілі, допомагає уникнути поломок. Так само і увага до середовища, в якому працює бізнес, допомагає запобігти грошовим, репутаційним та іншим втратам компанії.


Можна кілька років інвестувати в розвиток бізнесу і втратити все в один момент. Наприклад, тому що ви пропустили нововведення законодавства, якими було запроваджено обмеження для вашого виду діяльності. Або тому, що вам трапився недобросовісний контрагент.


Усе це – ризики, але їх майже завжди можна передбачити і зіграти на випередження. Для цього бізнесу потрібен ризик-менеджмент – мистецтво помічати ризики задовго до того, як в офісі пролунає фраза у стилі "Houston, we have a problem". Важливо розуміти, що кожна функція в бізнесі має свої ризики і завдання менеджменту, у тому числі вищої ланки, оперативно на них реагувати.


У партнерському проєкті з компанією ЛІГА:ЗАКОН розбираємося, як бізнесу навчитися розуміти, що є ризиком, незалежно від того, про який напрямок в управлінні бізнесу йдеться. Крім того, ми описуємо інструменти, які можуть допомогти встояти перед обличчям, здавалося б, абсолютно непередбачуваних ситуацій, зокрема, LIGA360.

Ризик – це?

Ризик – імовірна подія, яка у випадку реалізації здатна призвести до втрат. Ризик у бізнесі може бути фінансовим, операційним, репутаційним, політичним, країновим, юридичним тощо – і може статися у будь-якій сфері, що стосується діяльності компанії навіть опосередковано. Ризик може бути легко передбачуваним, наприклад, затримка узгодження документів держорганами через бюрократичну тяганину. Або ж важкопрогнозованим, наприклад, раптова зміна чиновниками стандартів потрібної документації. Крім того, існують так звані "чорні лебеді" – це дуже рідкісні події, які важко спрогнозувати, але вони мають значні наслідки на глобальному рівні (розпад СРСР, Світова економічна криза, поява інтернету тощо).

ГОЛОВНЕ ПРАВИЛО – УВАГА

Якомога раніше знати, наприклад, про законодавчі новації чи несумлінність контрагента? Головний орієнтир тут – "червоні прапорці", які вказують на ймовірність великого потрясіння в найближчому майбутньому, що загрожує серйозними наслідками для бізнесу.


П`ЯТЬ НАЙБІЛЬШИХ ПОДІЙ В УКРАЇНІ, ЩО СТВОРИЛИ РИЗИКИ ДЛЯ БІЗНЕСУ:

Ризик може проявитися у будь-якій сфері, яка стосується бізнесу – від фінансових неточностей та маркетингових провалів до непередбачуваних проблем, таких як глобальна криза. Тому керівники всіх напрямків повинні вміти бачити ситуацію якнайширше, щоби вчасно помітити ці "червоні прапорці".

Наприклад, у 2003 році в Україні запровадили суттєві обмеження на рекламу алкоголю та цигарок. На той момент майже 70% рекламного ринку припадало на тютюнові вироби. Це означає, що додаткові ризики виникали не лише для виробників тютюнових виробів, але й для рекламних агентств та медіа, які виживають за рахунок реклами. Але забороні передували обговорення, а від першого читання до набрання чинності законом минуло близько дев`яти місяців. За цей час бізнес міг бодай розробити план дій, щоби не залишитися потім без джерела прибутку. Для цього важливо було приділяти увагу інфополю, стежити за розвитком подій та оперативно ухвалювати рішення.

​Іноді ризики виникають раптово – це так звані "чорні лебеді " . Один із найвідоміших – фінансова криза 2008 року. Ця подія стартувала з іпотечного ринку США, а потім розрослася як снігова куля і похитнула всю світову економіку. Але якщо саме початок кризи було складно передбачити, то "червоними прапорцями", що сигналізують про потенційні проблеми для української економіки, слугували проблеми на зовнішніх ринках, наприклад, з цінами на основні продукти українського експорту і, відповідно, рівнем надходжень іноземної валюти до країни.

Нарешті, найсвіжіший приклад – пандемія. Багато бізнесів постраждали через карантин та обмежувальні заходи, якими влада намагалася стримати поширення хвороби. Але чи можна було передбачити такий поворот подій?


Якщо передбачити сам COVID-19 було доволі складно, оголошення локдауну не стало несподіваною новиною. Нехай не так багато часу було на підготовку, але тим, хто враховував ризик впровадження карантинного режиму, було простіше, аніж тим, хто сподівався на диво.

 

Сьогодні на підприємців та фахівців з усіх боків щодня навалюється величезний потік інформації. Водночас, бізнесменам необхідно блискавично ухвалювати найважливіші управлінські рішення, враховуючи постійні зміни інформаційного поля та хаотичний тиск ззовні. Це складно, це створює додаткове навантаження на керівників та працівників. Але ми хочемо допомогти компаніям легко справлятися з цими викликами за рахунок автоматизації тих процесів, які можна перекласти з плечей людей на програмний код. Ми можемо допомогти побудувати єдине інформаційне середовище з командною взаємодією для топменеджерів та ключових працівників компанії.


Наша команда, спираючись на свою експертизу, репутацію та досвід, продовжує створювати унікальні комплексні рішення для всіх рівнів взаємодії (компанія-команди-фахівці). А наші розробки допомагають на всі 360 розпізнавати та оцінювати ризики, з якими щодня стикаються як бізнес, так і державні структури.


— МАРИНА БОНДАРЕНКО

Голова Ради Директорів ЛІГА:ЗАКОН

 

Значна частка постраждалих від пандемії і карантину бізнесів – це малі та середні підприємства. Такі бізнеси не завжди володіють фінансовою "подушкою", запасом, який допоміг би пережити потрясіння. Крім того, у таких бізнесів рідко є спеціальна людина для відстеження та управління ризиками, тому в їхньому випадку здатність менеджерів на всіх напрямках передбачити потенційні загрози стає критичною.

Ризик-менеджмент - це?

Ризик-менеджмент – процес управління, спрямований на виявлення потенційних ризиків для бізнесу та їх попередження. Термін, який сьогодні широко використовується в бізнесі, порівняно новий, з'явився в середині минулого століття. У першу чергу цей процес був поширений в західних страхових компаніях і банках, але дуже швидко його взяли на озброєння бізнеси з інших сфер діяльності.


ДОГОРИ ДРИГОМ

​Минулого літа KPMG в Україні провела дослідження, завдяки якому дізналися, чи змінилися погляди бізнесу на ризики. До пандемії основною бізнес-загрозою був ризик нестачі кваліфікованих кадрів. Але вже у 2020 році перше та друге місця у рейтингу загроз посіли регуляторний та операційні ризики.

​Після масового переходу на "віддалену" роботу, до найважливіших ризиків стала належати і кібербезпека, адже одна справа контролювати потік інформації на офісних пристроях, і зовсім інша – на домашніх ноутбуках працівників.

Очевидно, що на перший план вийшли також проблеми комплаєнс-контролю. Катерина Сафроненко, заступниця директора KPMG в Україні вважає, що віддалена робота вже за своєю природою може стати комплаєнс-ризико


Чи відбувається дотримання відповідних норм праці, чи відбулася релокація працівника в іншу країну, як використовується та зберігається конфіденційна інформація в умовах віддаленої роботи, чи існує ризик порушень умов безпеки під час використання відповідних ресурсів та технологій – усі ці запитання ускладнюють комплаєнс-контроль в умовах віддаленої роботи.

— КАТЕРИНА САФРОНЕНКО

Заступниця директора KPMG в Україні


Комплаєнс - це?

Комплаєнс – контроль відповідності певним нормам, вимогам. Комплаєнс-ризики можуть виявлятися у формі застосування юридичних санкцій або санкцій регулюючих органів, фінансових або репутаційних втрат як результат невідповідності законам, правилам та стандартам у галузі комплаєнсу.

Але далі – найцікавіше. Яна Омельчук, менеджерка практики консультаційних послуг PwC Україна, розповідає, що у 2020 році зросла кількість запитів на перевірку репутації та благонадійності контрагентів: клієнтів, бізнес-партнерів та постачальників.


Українські компанії зазначають, що практично кожен другий випадок шахрайства здійснюють їхні контрагенти, а кожен четвертий – контрагенти у змові з працівниками. Такі результати ми отримали у рамках Всесвітнього дослідження економічних злочинів та шахрайства у 2020 році. Минулого року зросла кількість випадків шахрайства з боку клієнтів.

— ЯНА ОМЕЛЬЧУК

Менеджерка практики консультаційних послуг PwC Україна


У результаті виникає запитання – як побудувати роботу, щоби враховувати всю цю нескінченну різноманітність ситуацій, що загрожують привести бізнес до тих чи інших втрат? Хороша новина: для всього цього є набір інструментів і підходів.


ЕКРАН ЗАМІСТЬ КРИШТАЛЕВОЇ КУЛІ, АБО РИЗИК-МЕНЕДЖМЕНТ У ЧОТИРЬОХ ПОРАДАХ

Є кілька порад, які допоможуть не потонути в потоці локальних і глобальних, прогнозованих і непередбачуваних, вже знайомих і абсолютно нових ризиків.


ПО-ПЕРШЕ, БУДУЄМО КАРТУ РИЗИКІВ, ВОНА Ж – РЕЄСТР РИЗИКІВ

Перше, що потрібно – записати все те, що може загрожувати бізнесу. Карта ризиків допомагає класифікувати ризики за ступенем критичності для бізнесу та оцінити загальний стан ризик-менеджменту у компанії. Вона дозволяє врахувати як глобальні ризики, так і характерні для конкретної компанії. Наприклад, ризики що стосуються активів, фінансів, ланцюжків постачань, логістики, персоналу, кібербезпеки, репутації тощо."Кожна компанія має вибудовувати власну стратегію для управління ризиками. Для початку необхідно визначити всі ризики, які можуть вплинути на бізнес. Вже після цього можна розпочати ранжування їх типів", - наголошують у ЛІГА:ЗАКОН.

</