top of page

Реформування системи оподаткування – Гетманцев про ПДФО та ПДВ
Ідея про запровадження прогресивної шкали оподаткування ПДФО не нова. Її обґрунтовують як економічно доцільну, адже вона відповідає практиці країн Європи. Цю ідею також було зафіксовано в Національній стратегії доходів до 2030 року.

Водночас застосування прогресивної шкали ускладнює адміністрування та вимагає загального декларування.


Однак, у цій системі є і свої недоліки. Зокрема, її складніше адмініструвати, адже вона потребує загального декларування. Тому, питання про перехід на прогресивну шкалу оподаткування ПДФО потребує ретельного вивчення. Його доцільно розглядати в контексті ширшого реформування системи оподаткування доходів.

Перш ніж вносити зміни до системи оподаткування, важливо провести ряд інших реформ:

  • Реформування фіскальних органів:

  • Підвищення якості адміністрування;

  • Збільшення довіри платників.

  • Диджиталізація податкової системи:

  • Створення зручних та прозорих онлайн-сервісів;

  • Зменшення людського фактору.До того ж, обговорювати це питання варто в контексті ширшого реформування системи оподаткування доходів та після завершення першого етапу НСД (який охоплює 2024-25 рік): реформування фіскальних органів, підвищення якості адміністрування та довіри платників. Перед змінами системи оподаткування мають відбутися зміни в контексті диджиталізації та підвищення довіри до податкових органів. Про це заявив на зустріч з податковим комітетом Європейської Бізнес Асоціації Данило Гетманцев, голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Але зарано обговорювати рівень ставок та градації шкали, до цього питання законодавці повернуться пізніше. Ймовірно після війни.


Питання оподаткування домогосподарств найближчим часом не буде розглянуто, адже така концепція суперечить нашим зобов'язанням перед міжнародними партнерами. У законопроєкті №10166 про оподаткування самозайнятих осіб також поки мало шансів для подальшого руху з тієї ж причини, адже цей проект передбачає надання певних пільг і буде розглянутий в контексті реформи оподаткування доходів. Тож цього року немає перспектив для його прийняття.


Наразі триває підготовка до другого читання законопроєктів №10168-2 та №10169-2, спрямованих на поліпшення здійснення зовнішньоекономічних операцій щодо експорту деяких товарів. За словами Гетманцева, система електронного адміністрування ПДВ буде відслідковувати походження товарів для забезпечення експортних операцій. Водночас було прийнято рішення відмовитися від прив'язки відшкодування ПДВ до факту повернення валютної виручки, але це питання ще обговорюється на рівні Кабінету Міністрів. Також Гетманцев зазначив, що в майбутньому планується додаткова робота над питаннями, пов'язаними з форвардними контрактами.


Бізнес висловив занепокоєння щодо деяких положень законопроекту №10346, зокрема щодо причин анулювання ліцензій. У компаній існують обурення, що введення таких критеріїв, як факт невиявлення ліцензіата за його місцезнаходженням контролюючими органами, відмова в доступі до перевірок, або продаж алкоголю без акцизної марки на одну пляшку чи з пошкодженою маркою, може потенційно використовуватися для тиску на бізнес.


Данило Гетманцев погодився з необхідністю перенесення терміну подання податкової звітності за 2023 рік по КІК на 2025 рік. У зв'язку з наближенням терміну подання податкової звітності по КІК (для юридичних осіб - контролерів до 1 березня 2024 року, а для фізичних осіб - контролерів до 1 травня 2024 року), а при цьому деякі положення проєкту Закону №8137 досі не погоджені Міністерством фінансів - необхідно знайти можливість законодавчо врегулювати цю проблему в найкоротший термін.


Також узгоджено, що Данило Гетманцев звернеться до відповідних інстанцій щодо причин неперевиконання термінів підготовки проектів актів та виконання інших завдань, необхідних для забезпечення реалізації Закону №3173, щодо впровадження електронного моніторингу обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, які використовуються в електронних сигаретах. Зокрема, йдеться про вимоги до технічного обладнання, які мають бути оприлюднені заздалегідь. Оскільки це обладнання потрібно імпортувати, пройти сертифікацію, атестацію - це вимагає часу, залучення фахівців, які відсутні в Україні, та інші аспекти.

22 перегляди

コメント


bottom of page